MALTAŃCZYKI

Maltańczyki mają wspaniały charakter. Z pewnością nie jest to typ psa, który większość czasu spędza na kanapie. Jest energiczny i ruchliwy, ale nie potrzebuje bardzo aktywnych form ruchu.. Psy tej rasy od dawien dawna towarzyszyły ludziom, dlatego bardzo przywiązują się do swoich opiekunów. Skutkuje to tym, że źle znoszą samotność. Maltańczyki to zwierzęta o wrodzonej łagodności, ale również o radosnym usposobieniu. Szybko się uczą, co sprawia, że są świetnymi psami towarzyszącymi. Rasa ta jest niezwykle radosna, pełna czułości w stosunku do właścicieli i chęci do zabawy. Maltańczyki nie są w ogóle dominujące, wszystkich członków rodziny będą traktować równo, chociaż możliwe jest wyznaczenie im przewodnika „stada”. Psy te są bardzo przywiązane do właścicieli i przebywając w domu chcą mieć stały do nich dostęp oraz możliwość obserwacji wszystkich domowników. Dzięki swojej radosnej chęci do zabawy bardzo dobrze dogadują się z dziećmi, nigdy nie są wobec nich agresywne. Tylko maltańczyk jest w stanie sprostać ruchliwości sześciolatka, ponieważ pomimo małych rozmiarów (20-25 cm wysokości i 2-4 kg wagi) jest niezwykle wytrzymały. Figlarność i oddanie tego czworonoga zjedna mu przyjaźń każdego właściciela.Maltańczyk pies źle reaguje na nerwową atmosferę, krzyki i hałasy, będąc psem z natury delikatnym i nieco płochliwym. Ma pod pewnymi względami charakter dziecka, które pomimo sporadycznych kaprysów trzeba nauczyć pewnych zasad. Maltańczyki, którym nie postawi się wyraźnych granic (przybieganie na komendę, zakaz załatwiania się w domu) i nie będzie się ich z łagodną stanowczością przestrzegać, mogą przejawiać oznaki rozkapryszenia. Oczywiście musimy zapomnieć o karaniu psa metodami bicia czy krzyczenia.

Maltańczyka można polecić początkującym hodowcom, osobom starszym, ale samodzielnym fizycznie, osobom samotnym i rodzinom z małymi dziećmi. Rasę tą można określić jednym słowem jako „kochaną” – miłośnicy wilczurów nie uznają go za wystarczająco dobrego towarzysza, ale będą musieli przyznać, że ma w sobie dużo uroku.Maltańczyk pies źle reaguje na nerwową atmosferę, krzyki i hałasy, będąc psem z natury delikatnym i nieco płochliwym. Ma pod pewnymi względami charakter dziecka, które pomimo sporadycznych kaprysów trzeba nauczyć pewnych zasad. Maltańczyki, którym nie postawi się wyraźnych granic (przybieganie na komendę, zakaz załatwiania się w domu). Oczywiście musimy zapomnieć o karaniu psa metodami bicia czy krzyczenia.

Maltańczyka można polecic alergikom, osobom starszym, ale samodzielnym fizycznie, osobom samotnym i rodzinom z małymi dziećmi. Rasę tą można określić jednym słowem jako „kochaną” – miłośnicy wilczurów nie uznają go za wystarczająco dobrego towarzysza, ale będą musieli przyznać, że ma w sobie dużo uroku.

Pielęgnacja 

Najważniejszym zabiegiem, jaki należy stosować na Maltańczykach, jest szczotkowanie. Zwierzęta te mają dość specyficzne futro – poszczególne włosy rosną cały czas i nie wypadają. Czesanie – najlepiej szczotką z naturalnego włosia – ma więc na celu nie tylko chronienie sierści przed tworzeniem się kołtunów i filców, ale również usuwanie martwych włosów.

Kolejnym ważnym dla Maltańczyków zabiegiem pielęgnacyjnym jest kąpiel. I tę trzeba przeprowadzać średnio dwa razy na tydzień. Należy używać delikatnych szamponów przeznaczonych dla ras długowłosych. W przypadku Maltańczyków najlepiej sprawdzają się te z lanoliną, gdyż chroni ona włosie przed wysuszaniem i łamaniem się. Oczywiście po kąpieli futro musi zostać starannie i delikatnie wyczesane, najlepiej też dodatkowo wysuszone słabym nawiewem suszarki. Jeśli chodzi o futro, to Maltańczyki miewają charakterystyczny dla swojej rasy problem – mogą pojawiać się rude przebarwienia, które, niestety, nie łatwo usunąć. Aby zapobiec dalszym zmianom, należy takie miejsca zabezpieczać specjalnymi preparatami dostępnymi w dobrych sklepach zoologicznych.

W temacie pielęgnacji Maltańczyków ważne są również oczy tych piesków. U małych ras dość często pojawiającym się problemem jest niedrożność kanalików łzowych, które z kolei mogą doprowadzić do różnego rodzaju wycieków z oczu. Warto każdego dnia przemywać pieskowi oczy wacikiem nasączonym przegotowaną wodą, a w razie większych problemów najlepiej jest udać się do weterynarza.

Inne zabiegi pielęgnacyjne, o których warto pamiętać, to podawanie kości i pasty zapobiegającej tworzeniu się kamienia nazębnego, codzienne czyszczenie uszu specjalnym preparatem czy też częsta kontrola sierści w poszukiwaniu pcheł i kleszczy.

Choroby

Częstą dolegliwością dotykającą Maltańczyka jest otyłość i problemy ze stawami. Dlatego też trzeba, po pierwsze, stale dbać o odpowiednią dietę pupila, a po drugie, zadbać o większą dawkę ruchu niż pięciominutowe spacerki. Kolejnym słabym punktem tej rasy są zęby, które mają tendencję do kamienia nazębnego – w zasadzie problem ten dotyczy niemal wszystkim przedstawicieli małych ras.. Aby zapobiec temu problemowi, należy regularnie stosować specjalne kości lub pasty chroniące zęby przed kamieniem nazębnym. Warto dbać o ten aspekt zdrowia pieska, gdyż kamień na zębach może doprowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak zapalenie dziąseł czy wręcz wypadanie zębów.

Czujną uwagę należy zwracać także na uszy Maltańczyków. Narząd ten narażony jest na różne dolegliwości z powodu długiego, osłaniającego go futra. Długie włosie sprawia, że uszy nie mają odpowiedniej wentylacji, a to z kolei prowadzi do zabrudzeń i stanów zapalnych uszu. Ze względu na długie futro należy też zachować baczną czujność, jeśli chodzi o obecność pcheł czy kleszczy, które łatwo mogą schować się w sierści Maltańczyków.

 warto pomyśleć o corocznych szczepieniach ochronnych, między innymi na takie choroby, jak wścieklizna, nosówka czy parwowiroza. O szczepieniach tych należy pamiętać już w okresie szczenięcym pieska. Weterynarz z pewnością przedstawi zalecany grafik obowiązkowych i zalecanych szczepionek, które mogą być ważne dla Maltańczyka. Jeśli tylko zauważymy niepokojące zmiany w wyglądzie lub zachowaniu pupila, udajmy się na konsultacje do weterynarza, który oceni, czy piesek faktycznie potrzebuje leczenia, czy też nie.

Zgłoś nadużycie Dowiedz się więcej